Aktualności

Jak wybrać klej do styropianu?

Jaki klej do styropianu i elewacji?

 Z tego artykułu dowiesz się :

Jaki klej wybrać ? Klej cementowy czy poliuretanowy w pianie?

Jaki klej do styropianu białego, a jaki do styropianu grafitowego?

Jaka jest wydajność i koszt kleju do styropianu w pianie?

Czym się różni piana montażowa od kleju w pianie?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju?

 

Styropian to materiał powszechnie stosowany przy ocieplaniu budynków. Jest najczęściej wybierany do ocieplania budynków, ze względu na optymalne właściwości w połączeniu z korzystną ceną (w porównaniu do innych metod izolacji), łatwy montaż, powszechną dostępność i niewielką nasiąkliwość. Wykonanie elewacji wiąże się z dużym nakładem pracy i pieniędzy, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór materiałów. Pamiętajmy, że elewacje wykonujemy na lata. Każda pozorna oszczędność w wyborze tańszego materiału może przynieść koszty w postaci wyższych rachunków za energię lub robociznę ekipy budowlanej. Warto również sprawdzić aktualne programy na dofinansowanie termomodernizacji. Władze unijne i krajowe kładą duży nacisk na budownictwo, które minimalizuje straty ciepła.

 

Jaki klej wybrać ? Klej cementowy czy poliuretanowy w pianie?

Istnieją dwie metody przyklejania styropianu:
- na klej cementowy – sypki w worku, który należy wymieszać z wodą

- na klej poliuretanowy (w pianie) – który jest gotowy do użycia – potrzebujemy jedynie pistolet do piany

Klejenie styropianu na klej cementowy to metoda tradycyjna, która jest znana od lat, natomiast niesie za sobą dużo dodatkowych kosztów. Sam klej do styropianu cementowy jest tańszy niż klej w pianie ale do pracy potrzebujemy jeszcze wody i prądu. Do tego posiada gorsze parametry izolacyjne i klejące niż klej poliuretanowy w pianie.

Jeszcze 10-15 lat temu dużo więcej ekip budowlanych stosowało klej cementowy. Dzisiaj ta proporcja pomiędzy klejem w worku, a klejem w pianie jest zupełnie inna. Co więcej, z każdym rokiem zmienia się na korzyść pianoklejów. Jest to związane z tym, że praca klejem do styropianu w pianie jest dużo łatwiejsza i szybsza, a wykonana elewacja ma dobre właściwości izolacyjne.

Jaki klej do styropianu białego, a jaki do styropianu grafitowego? 


Czy klej w pianie można stosować do styropianu białego i grafitowego?
 

Kleje do styropianu w pianie zazwyczaj można użyć do styropianu zarówno białego jak i grafitowego. Każdorazowo przy wyborze kleju należy sprawdzić na etykiecie do jakiego rodzaju stryopianu dany klej można stosować. Ponadto pianokleje można stosować na większości materiałów budowlanych, takich jak drewno, ceramika, metal czy cegła ( co jest kolejną przewagą nad klejami cementowymi).

Jaka jest wydajność i koszt kleju do styropianu w pianie?


Wydajność z jednej puszki kleju to około 10-12m2 ( w zależności od ściany). Puszka kleju w sklepie budowlanym kosztuje około 35-40 złotych brutto, a więc około 3-3,5 zł / m²
klejonej elewacji. Do tego należy również doliczyć koszt pistoletu do piany (około 50-60 złotych) i czyścika do piany (koszt około 20 złotych). Pistolet należy oczyścić za pomocą czyścika po skończonej pracy. Dobrze konserwowany pistolet powinien wystarczyć na wykonanie elewacji ok.150m²

Czym się różni piana montażowa od kleju w pianie?


Wiele osób używa tych produktów naprzemiennie ale czy tak powinno być? Piana montażowa to produkt izolujący, który ma za zadanie wypełnić pustą przestrzeń. Oczywiście ma też właściwości klejące ale nie są one tak mocne jak w pianokleju. Kolejna różnica to rozprężalność. Piany montażowe (nawet niskorozprężalne) mają dużo większy przyrost (post ekspansję) niż pianokleje. Zastosowanie piany montażowej do przyklejania może wiązać się z odpychaniem (podnoszeniem) się materiałów w związku z rozprężalnością piany. Podsumowując, do klejenia używamy klejów w pianie, natomiast do wszelkich uszczelnień czy montażu okien lub drzwi używamy piany montażowej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju?


Przy wyborze kleju do styropianu należy zwrócić uwagę na:

- parametry izolacyjne produktu

- zakres temperatur, w których można kleić styropian

- czas przyklejania płyt styropianowych oraz utwardzania się kleju

- pojemność i wydajność opakowania

- do jakiego rodzaju styropianu jest przeznaczony

 Uniwersalnym rozwiązaniem jest użycie kleju do styropianu SAXBO – jest to wszechstronny klej w pianie, który możemy użyć zarówno do klejenia styropianu EPS oraz XPS, a także płyt poliuretanowych (PUR, PIR) do typowych podłoży budowlanych, takich jak: cegła, beton, metal, płyty kartonowo-gipsowe, drewno, ceramika oraz powierzchnie bitumiczne.

Jego nowoczesna formuła zapewnia doskonałe właściwości izolujące (λ0,034W/m²K) , wysoką siłę mocowania wstępnego w szerokim zakresie temperatur (od -5°C do 30°C) oraz wysoką wydajność do 12m².